Zelene špargle sa holandeze sosom, jer proleće je vreme za špargle, a najjednostavnija priprema je da ih blago skuvate, prelijete sosom kao što je npr. holandeze sos, i dodate tanko isečenu mirisnu šunku ili pršutu (pogledajte recept za šparglu sa slaninom). Savršentstvo ukusa. Ono što je dobro kod špargli da ih ih možete koristiti i konzervirane za salate ili za ovakva jela. Jeste da su sveže ukusnije, ali kada ih nema svežih dobre su i one iz salamure tj. iz tegle.
Potrebni sastojci:
- 300 g zelenih špargli,
- nekoliko tankih režnjeva šunke (pršute, pečenice,...),
- so, biber,
- 2 žumanceta,
- 2 kašike putera,
- sok od limuna.
Napomena:
Šparglama uvek proverite donji deo stabla koliko je drvenast. Uhvatite jednom rukom za gornji deo špargle i drugom za kraj donjeg dela i pokušajte da je prelomite. Tu gde špargla pukne bi trebalo da bude mesto gde da je presečete.
Priprema:
Špargle blanširajte 4-5 minuta u slanoj vodi, tek koliko je potrebno da malo omekšaju, ali ne da se sasvim skuvaju. Vreme kuvanja zavisi i od toga koliko su sveže špargle, da li su sasvim tanke ili su one debele kao palac.
Blanširane špargle stavite u zagrejan tanjir, prelijte ih holandeze sosom i dodajte nasečenu šunku.
- 2 žumanceta,
- sok od pola limuna,
- 150 g putera,
- malo naribanog muskatnog oraščića,
- so i biber.
Puter otopite u mikrotalasnoj, ili na ringli u šerpici, kako vam je lakše. Bitno da puter ne proključa nego samo da se dobro zagreje i otopi (temperatura 60-70°C).
U šerpi, na koju možete da stavite vatrostalnu činiju, zagrejte vodu do tihog ključanja. Ni to ne treba da previše ključa, oko 80-90°C.
U vatrostalnoj činiji umutite žumanca sa soli, biberom, narendanim muskatnim oraščićem i limunovim sokom. Stavite na šerpu sa vrelom vodom i uz stalno mućenje postepeno dodajte otopljeni puter. Kada ste sav puter umešali i kada ste dobili kremastu, penastu emulziju, sos je gotov.