Zelene kore za lazanju možete kupiti u prodavnicama ili na pijacama, gotove, tj. već napravljene, iako testo možete praviti i sami - pod uslovom da imate dovoljno vremena. Napraviti testo za lazanje (što je isto kao i testo za rezance za supu ili paprikaš...) nije neka velika mudrost, niti je komplikovano, ali za domaće testo za lazanje treba mnogo vremena.

Kako se pravi testo za lazanje?

Mere su otprilike: na 1 kg brašna treba 8 jaja i po potrebi malo vode da se umesi ne previše tvrdo testo, odnosno gustina treba da je tolika da kora može lepo da se razvije. Ako želite da obojite testo u njega možete dodati: za zelenu boju iseckan skuvani španat, blitvu, bosiljak, peršun, itd. (naravno ukus testa će zavisiti od dodatka). Za crvenu boju možete dodati mlevene cvekle ili soka od cvekle, višnje, paprike...Za narandžastu boju dodajte bundeve ili šargarepe... pustite mašti na volju. U ovom slučaju su lazanje pozelenele od španata.

Umešeno i razvučeno testo treba da isečete na trake, ili pravougaonike veličine 10x15cm (izmerite tepsiju u koju ćete ih slagati, a testo tako secite kako bi ga kasnije lakše uklopili).

Trake od testa treba da prokuvate u posoljenoj vodi (jednu po jednu traku da se ne bi slepile) tek toliko da isplivaju na površinu, nekih 1-2 minuta po komadu, zatim da ih ocedite i poređate po stolu preko pamučnog stolnjaka... i tek kada se malo prohlade i prosuše nastavljate sa pripremom.

Da li imate li predstavu koliko traje to "prokuvavanje" i slaganje za testo napravljeno od 1 kg brašna (mislim da se za manje ne isplati počinjati)?! Ja odgovor na ovo pitanje jako dobro znam, jer sam ga više puta proveravala. Zato mogu da kažem da ako uporedim cenu, kvalitet, vreme i sve ostalo potrebno da se naprave domaće lazanje, one gotove tj. kupovne su više nego odlične. Potrošiti nekih pola dana vremena samo za pripremu testa je u današnje vreme prevelik luksuz! Koristite ono što vam "tekovine civilizacije" nude: gotovo testo za lazanju. Koliko god vam se učinilo da je testo skupo ili ne dovoljno dobro, mnogo je jeftinje nego da ga sami pravite.

Dakle, za zelene lazanje sa sirom je potrebno sledeće:

  • 500 g zelenih kora za lazanju (jedno pakovanje gotovih kora),
  • 500 g sitnog sira,
  • 2 dl kisele pavlake,
  • 2 dl piva (svetlog),
  • maslinovo ulje,
  • nekoliko komada sušenog paradajza,
  • 1- 2 pečene ljute paprike,
  • so i biber po ukusu.

Za bešamel:

  • 1 kašika putera,
  • 1 kašika brašna,
  • so i biber i mleka da se dobije sos srednje gustine.

zelena lazanja

Prvo napravite bešamel, kratko propržite brašno na puteru i postepeno dodajte mleko, uz stalno mešanje dok ne dobijete sos odgovarajuće gustine. To odgovarajuće znači da sos ne treba da bude previše gust, odnosno bolje je da bude malo ređi da može da se sipa kašikom. Pogotovo ako kupujete gotove suve kore za lazanju koje ne moraju da se kuvaju.

Pomešajte sir, pavlaku, 1-2 kašike maslinovog ulja, iseckani suvi paradajz i papriku. Odvojite 2-3 kašike bešamela, ili odmah sipajte u tespiju u kojoj ćete peći lazanju. U ostatak sosa dodajte mešavinu sa sirom. Sve dobro izmešajte. Bešamel sosom možete i posebno prelivati lazanje i sir, ali ovako je mnogo brže i jednostavnije.

Dno tepsije, kao što rekoh, premažite bešamel sosom, da prekrije dno, preko toga stavite jedan red kora za lazanju, zatim preliv od sira i tako dok ne potrošite sve sastojke. Na kraju završite sosom. Složene lazanje isecite na kocke i sve prelijte sa 2 dl piva u koje ste dodali malo maslinovog ulja i bibera.

Umesto piva možete koristiti i mineralnu vodu (ako ne volite pivo), ali što se mene tiče pivo daje onaj finalni, posebni i očaravajući ukus i miris ovom jelu.

Pecite u rerni zagrejanoj na 220°C oko 30 minuta ili dok lazanja ne dobije lepu zlatnu, krckavu koru.

Napomena: pred kraj pečenja po želji možete sve posuti narendanim parmezanom ili nekim drugim sirom, vratite u rernu i ostavite da se sir istopi.

zelena lazanja1

Podelite na društvenim mrežama