Da li ste i koliko puta pomislilli kako bi bilo dobro i jednostavno za veliko društvo i mnogobrojne goste napraviti neku zakusku ili male slane zalogaje koji mogu da se jedu prstima, računajući da vam u tom slučaju neće biti potrebna gomila tanjira, escajga i prostora za stolom. Znate ono kada imate više gostiju nego što možete da ih smestite za jedan sto, pa pravite večere u „turama"? Zvuči poznato?

Da, baš takvi zalogajčići su idealni za veće društvo, možete ih bockati viljuškom ili čačkalicom, sedeći ili stojeći pored nekog stola uz, ili pored osoba sa kojima volite da razgovarate, umesto da se sa njima dovikujete preko nekog velikog prepunog stola (gde svako sa svakim priča pa je teško razaznati ko se kome i zašto obraća i zašto)... Da, deluje zanimljivo, pogotovo ako sve to poručite od neke agencije koja se bavi keteringom ili od prijatelja koji imaju poslastičarnicu, pekaru ili sl. Ali, i to je daleko od idealnog, jer kada dođe vreme za plaćanje računa uvidite da ste za iste novce mogli ispeći dva praseta ili zaviti brdo sarme, da ste mogli goste na'raniti toliko da sve „brekćući", sretni odu kućama, umesto što su čačkalicama nabadali neke zalogajčiće, od kojih su još više ogladneli?  I onda još posle toga treba preživeti sramotu, kada krenu priče da su gosti otišli gladni... znate kako to već ide? Naravno, kad se tradicionalna porodično-prijateljsko-kumovska okupljanja, druženja ili svečane večere, bez obzira kojim povodom i razlogom za okupljanje (bilo to rođenje, venčanje ili sahrana), svodi upravo na to krkanje i prežderavanje - od kisele čorbe, pečenja i sarme do krempita i baklava. Ako ste pristalica ovih „tradicionalnih domaćinskih vrednosti", kada domaćini popadaju s nogu dok sve opsluže, onda vam ovi recepti i neće biti nešto naročito zanimljivi kao kompletno posluženje, ali mogu da vam posluže kao ideje za predjela.

Kada rešite da sami pravite ove slane zalogajčiće (bilo kao kompletno posluženje ili kao predjelo) treba da znate da to uopšte nije jednostavno kako to na prvi pogled može da izgleda, kao i da je za njihovu izradu potrebno dosta vremena. Tek kada pokušate sami da napravite veću količinu slanih zalogajčića, onda vidite koliko je to zamoran posao. Pogotovo ako niste profesionalac, nego ste samo entuzijasta-amater: "A mater? Eno je nešto petlja u kujni".

ketering2

Nego, što sam napisala toliki uvod? Eto, čisto da se zna da sam i ja potrošila dosta vremena i truda da bih napravila sve ovo. I na kraju krajeva još jedno novo iskustvo kada je priprema hrane u pitanju.

U prvom delu priče o zalogajčićima, posni i vegetarijanski meni.

Ideje... kako mi je palo na pamet i na osnovu sećanja što sam "nekad, negde videla ili jela".  Za većinu toga nemam određen tačan recept, jer sam pravila po nekom "odokativnom sistemu" i svom ukusu. Za svaki od zalogajčića i jeste najvažnija ideja. Da li ćete staviti negde manje ili više začina ili sira... nije toliko važno ukoliko znate kakav rezultat hoćete da dobijete.

1. Pitice sa šampinjonima, krompirom i šargarepom

Princip izrade ovih pitica je kao trouglaste gibančice, s tom razlikom da umesto sira na kore stavljate sledeću mešavinu:

  • 400 g šampinjona (ili nekih drugih gljiva),
  • 50 g suvih vrganja (nisu obavezni, ali njihov miris i ukus poboljšava miris i ukus šampinjona),
  • 1 crni luk,
  • 2-3 šargarepe (srednje veličine),
  • 1 veći krompir,
  • malo ulja,
  • so i biber.

Šampinjone, luk, krompir i šargarepu sameljite u blenderu, ili sitno naseckajte nožem. Sve posolite, pobiberite i propržite u šerpi na malo ulja, dok krompir i šargarepa ne odmeknu i dok ne ispari tečnost.

Ovom smesom premazujte kore i uvijajte ih u trouglaste oblike (po istom principu kao u receptu za gibančice), uz napomenu da u zavisnosti od toga da li želite veće ili manje trouglove, svaku koru možete seći na dva ili više delova.

2. Rolnice od konzervirane tunjevine sa kiselim krastavcima i zelenom salatom u tortiljama

Jednu konzervu tunjevine prvo ocedite koliko možete od ulja, a zatim što više usitnite viljuškom ili sameljite u blenderu. Tortilju, tanje ili deblje (što zavisi od vašeg ukusa), premažite ovom "paštetom". Na početak gde ćete početi da uvijate tortilju stavite uzduž isečene kisele krastavce, kako biste kada isečete popreko tortilju dobili zelenu sredinu. Na isti način možete staviti i svežu zelenu salatu.

Uvijenu tortilju umotajte u najlonsku foliju i stavite u frižider da se dobro ohladi i zato što će tako kasnije biti lakšte da je isečete.

3. Sendvičići od tost hleba, tunjevine i kiselih krastavaca

Na sličan način kao tortilje možete praviti i sendviče. Parče tost hleba, premažite paštetom od izmrvljene tunjevine u koju ste iseckali par kiselih krastavčića. Ponovite postupak dok ne utrošite sav materijal. Sendviče umotajte u najlonsku foliju, stavite na dasku i poklopite nečim teškim da se malo ispresuju, i da se ne bi kasnije prilikom sečenja raspadali. Ostavite na hladnom mestu barem sat vremena. Ohlađenim sendvičima opsecite koricu, a sredinu isecite na 16 delova. Lakše ćete iseći ako ravnomerno u hleb zabodete čačkalice između kojih ćete seći.

4. Zalogajčići sa sirom, paradajzom i maslinama

Nešto ubedljivo najjednostavnije što možete napraviti kao posluženje. Mogu vam čak i deca pomagati. Vaše je jedino da sve isečete na željenu veličinu. Kombinacije sira i povrća ili samo povrća zavise samo od vaše mašte i onoga što želite.

Na čačkalicu nabodite po jedan šeri paradajz i kockicu sira, ili maslinu i kockicu sira. Takođe možete kombinovati sir i papriku ili bilo koje drugo povrće koje vam se učini zgodno u te namene.

5. U rerni pečeni slani bademi, orasi i drugo orašasto voće

grickalice5

VAŽNO! OBAVEZAN alat za pravljenje slanih zalogajčića je veliki i dobro naoštren nož.

ketering4

Nastavak »»

Podelite na društvenim mrežama