O šumskom piletu ili gljivi vrbari (vrbovači, šumskom piletu ili latinski Laetiporus sulphureus) sam već pisala kao o jednoj od meni omiljenih gljiva (recept za pohovanu vrbaru). Ovoga puta vrbara na testu, odnosno pici.

U zavisnosti od toga da li sami berete gljive ili kupujete na pijaci, kao i da li sami pravite testo za pizzu ili kuzpujete gotovo, ovo jelo može biti skuplje ili jeftinije, kao i manje ili više brzo gotovo. U vreme pripreme ne uračunavam dan koji ste proveli u prirodi tražeći ovu gljivu, kao ni vreme potrebno da umesite testo za picu, ako ne želite da kupite ono već gotovo, polupečeno testo.

Potrebni sastojci:

  • 250 g gljive vrbare, odnosno šumskog pileta,
  • 1 veći sveži paradajz,
  • 150 g sira,
  • malo maslinovog ulja,
  • 1 testo za picu,
  • so, biber, bosiljak ili neki drugi začin po želji.

Priprema:

Ukoliko sami pravite testo, umestie ga od 250-300 g brašna, pola kesice suvog kvasca, malo ulja i vode, toliko da se umesti srednje meko testo. Umešeno testo ostavite na toplom mestu dok pripremite ostale sastojke.

U šerpi na šporetu ugrejte vodu, dodajte malo soli i kada voda provri dodajte oprane gljive. Kuvajte ih na srednjoj temperaturi desetak minuta. Ovaj korak je obavezan vrbaru jer je ona uslovno jestiva gljiva zato što sadrži oksalnu kiselinu, baš kao i španat ili blitva i potrebno je njeno kuvanje i dovoljno duga termička obrada. Dakle, ako se pridržavate tih osnovnih saveta ne bi trebalo da osetite nikakve posledice, osim ako ste alergični na gljive, ovu ili bilo koju drugu.

vrbara 1

Kada se gljive skuvaju, isperite ih hladnom vodom i naseckajte na sitnije komade, kockice ili trakice, kako više volite. Paradajz isto iseckajte na kockice.

Testo za picu premesite, razvucite (ako ste ga sami pravili), stavite ga u tepsiju i premažite maslinovim uljem. Preko testa rasporedite paradajz, gljive i narendan sir. Po želji dodajte suve masline, pobiberite i pospite bosiljkom ili peršunovim listom. Moram da napomenem da je uz ove gljive beli luk skoro pa obavezan, makar mrvica belog luka u granulama ili sitno seckan jedan mali češanj. Takođe, gljive vole mnogo bibera i od gore dobro sve pobiberite.

Rernu zagrejte na najjaču temperaturu, kod mene je to 280°C, ali što je vrelija rerna to će se testo bolje ispeći i biće krckavije a ne presušeno. Napravljenu pizzu stavite u zagrejanu rernu i pecite najviše 10 minuta ili dok ne postane dovoljno reš po vašem ukusu.

pizza sa sumskim piletom 2

pizza sa sumskim piletom 3

pizza sa sumskim piletom 6

pizza sa sumskim piletom 12

pizza sa sumskim piletom 14

Podelite na društvenim mrežama