Jedan od načina konzerviranja višanja za zimu jeste i pekmez. Naravno da je najjednostavnije spakovati sveže višnje u zamrzivač, ali ako imate svoje drvo višnje, ako ih imate mnogo i ako ne morate da ih kupujete na pijaci, onda možete da pravite od njih šta vam se prohte. Eto, tako i ja, po sistemu: ima se može se, a ni ideja ne nedostaje.
Jedini problem kod kuvanja ovakvog džema ili pekmeza je što višnje i paprika ne sazrevaju u isto vreme. Zbog toga u ovom receptu nisam koristila svežu papriku nego suvu, mlevenu. Svakako da svež habanero ima lepši i drugačiji miris i ukus, ali pošto do moje sveže paprike treba da se načekam, suva mlevena je odlična zamena. A ako želite da pravite ljuti pekmez za svežom ljutom paprikom, onda to možete uraditi sa nekim drugim voćem koje sazreva u vreme kada i paprika ili da napravite čili marmeladu sa pomorandžom (narandži, limuna i ostalog južnog voća uvek ima na pijacama).
Šta je potrebno za ljuti pekmez od višanja:
- 2 kg višanja,
- 500 g šećera,
- 1 kašikica suve mlevene habanero paprike,
- na vrh noža soli.
Napomena:
Princip kuvanja ljutog pekmeza je isti kao i za kuvanje pekmeza od šljiva ili za kuvanje običnog pekmeza od višanja. Razlika je u ljutini i smanjenoj količini šećera. U ovoj ljutoj varijanti ima manje šećera, kako bi pekmez bio manje sladak.
Priprema:
U široku šerpu stavite višnje i pospite ih šećerom. Sve dobro izmešajte, izgnječite rukama i ostavite poklopljeno par sati ili koliko je potrebno da se šećer istopi u soku koji su višnje pustile.
Kada se šećer otopi stavite šerpu na šporet i prvo zagrevajte na jačoj temperaturi uz stalno mešanje. Kada "pekmez u najavi" provri, smanjite temperaturu toliko da višnje krčkaju, a da ne prskaju okolo po šporetu. Dodajte mrvicu soli i kašikicu (ili po ukusu) suve mlevene ljute paprike.
U ovom slučaju je to habanero čili paprika koja ima specifičan miris (osim što je mnogo ljuta). Poenta je da ako želite baš taj karakterističan miris i u pekmezu, morate staviti i dosta paprike, a samim tim i pekmez postaje ljući. Druga stvar je, kao što rekoh, razlika u sezoni sazrevanja i što u vreme sazrevanja višanja, na terasi (a ni u bašti) nemam zrelih habanero paprika tako da se moram snalaziti, odnosno koristiti prošlogodišnje zalihe suve paprike.
Kuvajte pekmez na tihoj vatri, uz povremeno mešanje, vodeći računa da pekmez ne prska i da ne zagori. Pekmez je dovoljno kuvan, kada sipate kašikicu pekmeza na tanjir i kada napravite trag, on treba da ostane.
Dok se pekmez kuva, operite staklene teglice, stavite ih u tepsiju i sve zajedno u rernu. Zagrevajte ih na 150°C i neka stoje u rerni dok se pekmez ne skuva. Nemojte hladne teglice stavljati u vrelu rernu da staklo ne pukne. Moja preporuka je da koristite male tegle, jer u ovom receptu nema konzervansa, tako da kada ih otvorite brzoih i potrošite. U zavisnosti od toga koliko ga zaljutite, ovaj pekmez može i veoma polako i po malo da se troši.
Kada se pekmez skuva, sipajte ga u pripremljene vrele tegle. Sve dobro zatvorite celofanom i ostavite preko noći "pretrpane" ispod debelog ćebeta da se lagano hlade.
Gotov pekmez koristite po želji i potrebama, kao namaz na hleb, palačinke ili kao dodatak nedeljnom sosu od višanja uz kuvano meso,... mada dobar je i onako samo na kašikicu, kad vam padne šećer ;)