Jeste ovo samo jedna obična, ali savršeno ukusna pašteta od šargarepe. Ali, ako tu sasvim običnu paštetu nazovete "hummus" onda postaje tako fino "fensi" jelo, koje će mnogi pre probati nego paštetu ili namaz. ;) Ako ima nekog od vas ko se pita, šta je to humus a nije zemlja, reći ću vam samo kratko: to je pašteta koja se pravi od mlevene leblebije (leblebija = slanutak = naut = hummus na arapskom jeziku) uz dodatak raznih začina, maslinovog ulja ili sl. Ali ne brinite, u ovoj mojoj pašteti je nema, jer leblebiju ni na slici ne volim da vidim.
Paštetu od šargarepe sam napravila jer mi se svidela ideja koju sam videla na OVOM sajtu, ali sam malo promenila i prilagodila sastojke svom ukusu. Dakle, pošto ne volim leblebiju, izostavila sam je u svom receptu, ali ako vama ona ne smeta onda je slobodno dodajte u recept.
Osim toga nisam pravila krekere od slanutka, nego sam jednom prilikom pravila "bavarske zalogajčiće", a drugom sam iskoristila stari hleb i napravila prženice.
Sastojci potrebni za paštetu od šargarepe:
- 300 g šargarepe,
- 3 čena belog luka (ili jedan mladi beli luk),
- par kašika maslinovog ulja (za prelivanje),
- 2 kašike balsamika (ako nemate ovo sirće, može odlično da posluži jabukovo sirće - slaže se uz šargarepu),
- 1 punu šaku oguljenih badema,
- so, biber, tucana ljuta paprika.
Priprema:
Šargarepu operite i očistite. Ako imate posuđe u kojem može da se kuva bez vode (kao što je npr. AMC), naseckajte je na kockice i ubacite u zagrejanu šerpu. Dodajte beli luk, bademe, maslinovo ulje, sirće i začine. Kratko zapecite, poklopite, smanjite temperaturu ringle na najniže i ostavite tako oko 20 minuta ili dok šargarepa ne postane sasvim mekana.
Ako nemate takvu vrstu sudova, šargarepu ispecite u rerni, tako što ćete sve sastojke staviti u tepsiju ili vatrostalnu posudu, zatvoriti poklopcem ili alu-folijom. Pecite u rerni zagrejanoj na 200°C oko 20 minuta, ili dok šargarepa ne omekša.
Šararepu, zajedno sa začinima, možete peći, zamotanu u aluminijumsku foliju, na roštilju. Dok pečete meso ili ribu ili nešto treće, šargarepu u foliji stavite negde u kraj roštilja ili u žar. U zavisnosti od jačine vatre i ako je mlada šargarepa, dovoljno je 20 minuta da bi se sasvim dobro ispekla.
Skuvanu tj. ispečenu šargarepu usitnite ili u blenderu ili štapnim mikserom. Pire od šargarepe po potrebi još začinite maslinovim uljem i sokom od limuna.
Pošto je šargarepa sama po sebi slatka, pogotovo kada se ispeče postaje još slađa, ja volim da dodam malo više limnovog soka ili jabukovog sirćeta, uz obaveznu ljutu papriku i biber. Za mene jesu to obavezni začini jer volim ljuto, ali ako vi to ne volite ne morate ih stavljati - gledajte na to kao "stvar ukusa".
Ovo bi moglo da bude i odlično jelo za decu koja ne vole previše šargarepu. Ako biste napravili slatku varijantu pirea od šargarepe, mogli biste umesto belog luka naseći 1-2 jabuke. Mogli biste sve začiniti vanil šećerom ili cimetom ili nekim drugim začinom koji volite.
U oba slučaja, bio slan ili sladak, namaz od šargarepe može da posluži kao doručak, užina ili za ručak kao prilog uz npr. neko jelo od mesa.
Oduševljena sam osnovnim receptom i idejom da se od šargarepe napravi pašteta, koja u zavisnosti od začina, svaki put može biti drugačija.