Meso kao ispod sača, a u rerni, ako bih upotrebila ono čuveno "ima se, može se - nema se, mora se", očigledno je, da je kod nas, ako ništa drugo, vremena uvek bilo na pretek. A kad pričam o sporoj hrani, onda tu svakako spada priprema hrane "ispod sača" (ispod poklopca) ili priprema hrane na vatri odn.ognjištu. Iako spremanje hrane ispod sača ne spada u tradicionalnu vojvođansku kuhinju, to nije razlog da se i ovde ta vrsta hrane ne sprema i ne jede, čak postoji dosta pečenjara i restorana u gradu koji spremaju hranu na ovaj način.
Teletina, jagnjetina i "slično nešto" ispod sača su specijaliteti koje retko ko može da napravi sam u domaćoj odn. kućnoj varijanti. Ako imate "alat" odn. sač možete to sebi priuštiti i ako imate prostor gde možete založiti vatru i pripremati hranu na taj način. Za nas, obične smrtnike, koji živimo u stanovima, tako nešto je "misaona imenica". Naravno da je najjednostavnije da kupite već gotovo meso pripremljeno ispod sača u nekoj pečenjari, ali to je već neka druga priča.
Nešto slično jelu ispod sača, možete sami spremiti kod svoje kuće u rerni šporeta na struju ili plin, ukoliko imate zemljane, odnosno keramičke posude za pečenje. Ukus neće biti "onaj pravi", ali te keramičke posude daju poseban šmek svemu što se priprema u njima. Osim toga glinene posude s poklopcima (sačem) se podjednako koriste za kuvanje na vatri kao i sač od kovanog ili livenog gvožđa.
U zavisnost od toga kolika je posuda u kojoj spremate, prilagodite količinu namirnica kao, a vrstu mesa prilagodite vašem ukusu. Najbolje je da koristite mešano sveže i dimljeno meso. Nije važno ako koristite meso različitih životinja jer će se na kraju sve podjednako dobro ispeći (odn. skuvati).
Okvirno, za jedan veći keramički pekač potrebno je sledeće:
- 1-1,5 kg svežeg mesa (najbolje kolenica, butkica ili plećka - svinjska, juneća, jagnjeća,... mešano i po ukusu),
- 1/2 kg dimljenog mesa (slanine, kobasice, kolenice, rebra i sl.),
- 4 veća krompira,
- 4 šargarepe,
- 1 celer,
- 3-4 manja crna luka,
- manji kupus,
- puna šaka suvih šljiva bez koštice,
- 1-2 kisele jabuke,
- 2-3 lovorova lista,
- grančica ruzmarina,
- 1/2 l belog vina,
- so i biber.
Priprema:
U posudu za pečenje sipajte na dno oko 1/2 dl ulja i isto toliko vode.
Meso posolite i pobiberite i stavite na dno posude. Preko i između mesa poslažite dimljeno meso i povrće. Od gore pospite začinima i zalijte belim vinom.
Posudu zamotajte ili prekrijte aluminijumskom folijom, a preko toga stavite još i poklopac, da tečnost što manje isparava. Tako sve upakovano stavite u hladnu rernu.
Rernu uključite da se greje na 180-200°C. Kada se rerna ugreje tada tek započinje i grejanje sadržaja posude, od tada računajte da sve treba da se peče najmanje 2 do 2,5 sata. Posudu za to vreme nemojte vaditi iz rerne i nemojte otvarati. Što se duže i sporije peče, meso će biti mekše i sočnije. Ako pečete na 150-180°C ovakav ručak možete staviti i ujutru u rernu (pre odlaska na posao) i ostaviti da se jelo krčka dok se nevratite s posla (jedino što može da se desi u tom slučaju je da vam stigne veći račun za struju nego što ste očekivali).
Gotovo jelo poslužite toplo, sa ili bez priloga... po želji.
Sač je poreklom turska reč - saç, a to je u stvari poklopac sfernog oblika, a može biti napravljen od čelika, keramike odn. zemlje. Hrana se spremana sledeći način: žar od vatre se razgrne i na to mesto se stavi velika okrugla tepsija, u nju se poslaže meso i povrće, ili testo za hleb, pite... sve se poklopi sačem, zatrpa žarom i tako se peče (Wikipedia).