Ako se neko pita odakle mi žuti paradajz, da odmah odgovorim: iz moje bašte! Ako nemate gde ili ne možete sami da ga gajite, možete ga pronaći u boljim super i megamarketima, kao i na pijacama kod proizvođača. Kada ga jednom probate, sigurna sam da će vam se dopasti i da ćete se oduševiti i njegovim mirisom i slatkim ukusom. Taj ukus naravno ne može da se poredi sa onim bezukusnim, "plastičnim" hibridima paradajza.
Potrebni sastojci:
- 2 kg žutog paradajza,
- 1 mala glavica crnog luka,
- 2-3 čena belog luka,
- 2-3 kašike maslinovog ulja,
- 1 karanfilić,
- nekoliko listova svežeg bosiljka,
- so i biber.
Napomena:
Svež bosiljak možete zameniti i suvim, ili origanom ili bilo kojim drugim začinom koji više volite.
Pošto žuti paradajz ima tanku ljusku, ne morate ga guliti. Ali ako vam i to malo smeta, paradajz na kratko potopite u kipuću vodu i skinite ljusku , a paradajz nasecite na krupnije komade.
Crni luk naseckajte na što sitnije kockice. Propržite ga na ulju. Kada zastakli dodajte čenove belog luka i njih vrlo kratko propržite, samo da zamirišu. Dodajte paradajz. Ako volite ljuto dodajte malo sveže ljute paprike. Sve posolite, pobiberite, dodajte se karanfilić i kuvajte na laganoj vatri dok tečnost ne ispari, odn. dok se sos zgusne. Količina tečnosti treba da se smanji otprilike za polovinu.
Pred kraj kuvanja dodajte bosiljak da ne bi previše izgubio i promenio aromu prilikom kuvanja.
Gotov sos koristite kao preliv za špagete ili neku drugu testeninu, ili kao sos uz pohovano meso, ćufte ili uz roštilj...
Napomena 2:
Ovaj sos možete da kuvate, odnosno pečete u rerni. Mnogo jednostavnije i brže će sos biti gotov ako isečeni paradajz, luk i začine stavite u dublju tepsiju i pečete u rerni na 220-250°C oko 30 minuta ili dok se sos ne zgusne, što najviše zavisi od toga koliko je sočan paradajz.