Marinara sos od paradajza, jedan od najlakših i najukusnijih recepata za sos od paradajza.
Kao i za ostala jela koja spremam nemam neku određenu, fiksnu meru, zavisi da li spremam samo za jedan ručak ili spremam više, jer ovaj sos može i da se zamrzne i kao takav podgreva u mikrotalasnoj rerni po potrebi. Ovo je inače, jedno od mojih omiljenih jela i jedno od omiljenih jela mog sina Nebojše.
Postoje dve varijante pripreme ovog jela: ili ćete spremati preliv od konzerviranog paradajza, što mnogostruko ubrzava proces pripreme, ili ćete ga spremati od svežeg. Naravno da je sos neuporedivo bolji od svežeg paradajza, i to ne bilo kojeg nego onog što se zove "bikovo" ili "volovsko srce". Koji god paradajz da koristite princip je manje ili više isti, sve su ostalo nijanse ;)
Potrebno je:
- 1 kg svežeg paradajza,
- 1 mala glavica crnog luka,
- 2-3 čena belog luka,
- 2-3 kašike maslinovog ulja,
- 1 karanfilić,
- nekoliko listova svežeg bosiljka,
- so i biber.
Napomena:
Svež bosiljak možete zameniti i suvim, ili origanom ili bilo kojim drugim začinom koji više volite.
Ako želite sos možete praviti i od konzerviranog paradajza, a za to će vam trebati i manje vremena da bi se skuvao.
Ako pravite sos od svežeg paradajza, potrebno vam je najmanje 1 kg. Pre nego što počnete pripremu sosa, sveži paradajz zasecite nožem na vrhu i potom ubacite u vrelu vodu na desetak sekundi. Nakon toga, ljuska se skida "pogledom". Oguljen paradajz isecite na krupnije komade. Što je paradajz "vodeniji" biće mu potrebno više vremena da se ukuva.
Priprema:
Na maslinovom ulju kratko propržite iseckan crni luk, dodajte iseckani beli luk i odmah potom isečen paradajz. Ako volite ljuto dodajte malo sveže ljute paprike. Sve posolite, pobiberite, dodajte se karanfilić i kuvajte na laganoj vatri dok tečnost ne ispari, odn. dok se sos zgusne. Otprilike količina tečnosti treba da se smanji za polovinu.
Pred kraj kuvanja dodajte bosiljak da ne bi previše izgubio i promenio aromu prilikom kuvanja.
Gotov sos koristite kao preliv za špagete ili neku drugu testeninu, ili kao sos uz pohovano meso, ćufte ili uz roštilj.
Napomena:
Neke sorte paradajza mogu da budu dosta kisele. Da biste izbegli, tj. da ne biste dobili previše kiseo sos dodajte na početku kuvanja pola kašikice sode bikarbone - mnogo je bolje nego da dodajete šećer. Zašto? odgovor je jednostavan, ako dodajete šećer dobićete kiselo-slatko jelo, ali ako dodate sodu bikarbonu koja je baza, ona će donekle neutralisati kiselinu iz paradajza.
Napomena 2:
Ovaj sos može da bude i žute boje, ako koristite slatki žuti paradajz. Takođe, mnogo jednostavnije i brže će sos biti gotov ako isečeni paradajz, luk i začine stavite u dublju tepsiju i pečete u rerni na 220-250°C oko 30 minuta ili dok se sos ne zgusne, što najviše zavisi od toga koliko je sočan paradajz. Detaljan recept za sos od žutog paradajza OVDE »»
Kliknite na link ako vam treba recept i za -> ragu ili sos za špagete s mesom