Šta su kineske nudle? Najkraće: to su rezanci kupljeni u prodavnici kineske hrane i začina. Kakva je razlika između tih kineskih talasastih nudli od pšeničnog brašna (tzv. "ramen" i pri tome ne mislim na japansku ramen gustu, jaku supu sa rezancima) i naših ili bilo kojih drugih rezanaca?
Ako poredimo bilo koje industrijske rezance sa domaćim, osnovna razlika je u jajima, odnosno "nemanju" jaja: industrijska testenina je najvećim delom napravljena samo od brašna i vode. Tehnološki procesi, kao i vrste brašna ili žita od kojih se prave, kao i kvalitet testenine se razlikuje od proizvođača do proizvođača. Žilavost, rastegljivost i kompaktnost domaće, jajčane testenine, retko koja industrijska testenina ima. I tu razliku svi dobro znaju, pogotovo kada se poredi testenina za supu gde je ta razlika i najvidljivija.
Ovaj recept sam pravila sa kineskim nudlama, prvi put zato da zadovoljim radoznalost, a svaki drugi put jer su te kineske "ramen nudle" stvarno dobre. Polugotovi su proizvod, odnosno testenina je delimično skuvana i osušena. Dovoljno je samo da je na 1-2 minuta spustite u kipuću vodu, tek da se otpusti i ona je gotova. Osim toga, ta testenina ima žilavost i tegljivost, ne pretvara se u neku bezobličnu mekanu masu, ostaju "žvakasti" baš kao domaći rezanci sa jajima. Ne znam kako to kinezi prave i šta im rade, ali meni se ti rezanci baš dopadaju. U rangu su italijanskih testenina, ali nažalost, i po ceni nisu daleko od Barile. Svakako ih vredi probati, a kod nas se u poslednje vreme mogu kupiti u velikim marketima kao i specijalizovanim prodavnicama orijantalnih i dalekoistočnih začina i hrane.
Sastojci:
- 200 g ramen nudli (ako ih nemate, koristite tanje domaće rezance ili bilo koju drugu testeninu koja vam je dostupna),
- 1 pileće belo meso bez kosti (oko 400-500 g)
- 1 mladi beli luk (ili 1 čen starog belog luka),
- 2,5 dl šolja pileće supe,
- 1 kašikica narendanog đumbira (ili pola kašikice suvog mlevenog ili kašika đumbirovog sosa),
- 1 kašika ojster sosa,
- 1 kašika soja sosa,
- 1 kašikica meda,
- 1 kašika gustina,
- vezica peršunovog lista,
- zelena perca mladog luka,
- so i biber,
- malo ulje za prženje.
Napomene:
Najbolje bi bilo da piletinu marinirate preko noći, ako to nije moguće onda je ostavite barem desetak minuta u marinadi. Ako nemate gotove skuvane supe, u šolji vode razmutite 1/2 pileće kocke za supu. Ako koristite kocku za supu, piletinu uopšte ne morate dodatno soliti.
Priprema:
Pileće belo meso isecite na manje komade, otprilike veličine malog prsta na ruci.
U činiji izmešajte iseckani luk, soja i ojster sosove, med, začine, so i biber. Promešajte i u ovu smešu stavite isečenu piletinu. Kao što već rekoh, piletinu ostavite da se marinira barem desetak minuta.
U tubokom tiganju zagrejte kašiku ulja za prženje. Mariniranu piletinu ocedite od marinade, uvaljajte je u gustin i pržite je svega 3-4 minuta na najvišoj temperaturi dok meso ne porumeni. U tiganj sa prženom piletinom sipajte ostatak marinade i pileću supu. Kada sve provri i kada se sos malo zgusne, skinite tiganj sa ringle i dodajte prokuvane, tj. omekšale i oceđene nudle, promešajte i odmah poslužite.