Gambori ili kozice ili škampi, kako god da ih nazivate, i koliki god da su, teško da im neko može odeleti, pogotovo kada se ispeku na najjednostavniji mogući način, a to je na grilu, odnosno roštilju. Ajd dobro, može i u gril tiganju. A kada se tim slatkim račićima dodaju špargle u slanini, slasna gozba neće izostati.
Osnovna razlika između škampa i gambora je u klještima: škampi imaju dugačka klješta dok ih gambori i kozice nemaju. Privilegiju da vide ovu razliku imaju oni koji ih mogu kupiti i videti sveže ili cele u komadu. Kod nas se najčešće prodaju samo repovi tako da i ne vidite da li su imali ili nisu imali klješta. Osim toga, morate biti pravi poznalavalac da biste ih po ukusu razlikovali, pogotovo ako kupujete one zamrznute. Ako ste ikako u mogućnosti uvek kupujte neočišćene račiće.
Sastojci:
- 500 g gambora (škampa, kozica, račića,...),
- 500 g špargle,
- tanko sečena dimljena slanina,
- 1 glavica belog luka,
- par kašika maslinovog ulja,
- 1 limun,
- 1 vezica peršunovog lista,
- biber po ukusu.
Napomena:
Za moj ukus, so nije potrebna. Koliko je slanine potrebno? Za svaku šparglu po jedan tanki, dugački režanj.
Priprema:
Šparglama odsecite drvenaste krajeve i blanširajte ih par minuta. Ocedite ih, prohladite i posušite. Svaku šparglu umotajte u režanj slanine.
Za marinadu sitno iseckajte beli luk i peršun. U činiju iscedite sok od 1 limuna, dodajte par kašika maslinovog ulja i iseckani beli luk i peršun.
Gambore u ljušturi, kao i špargle u slanini pecite na dobro zagrejanom roštilju ili u dobro zagrejanom gril tiganju. Špargle peciete uz okretanje da se slanina istopi i postane krcava, a račiće zapecite sa obe strane po par minuta. Nemojte ih dugo peći, jer su svi rakovi koje kupujete kod nas već skuvani i dovoljno im je svega 2-3 minuta na roštilju.
Pečene špargle i gambore složite na veliki tanjir ili tacnu i prelijte pripremljenom marinadom.
Poslužite odmah.