Sastojci:
- 500 g mladog očišćenog graška (van sezone može i iz zamrzivača),
- 200 g dimljene slanine,
- 2 mlada crna luka,
- 1 mladi beli luk,
- 1 kašika aleve paprike,
- so i biber,
- malo ulja,
- peršunov list, mirođija ili neki drugi začin po izboru,
- 2-3 kašike testenine po izboru (flekice, tarana, rezanci).
Napomena:
Kada kuvate grašak, ako volite slađi grašak, možete uvek dodati malo šećera. Tako se nekad kod nas kuvalo, na slatko. Danas, za razliku od vremena kad sam bila dete, ne volim slatki grašak, čak više volim kada se malo zakiseli. Na kraju krajeva, stvar ukusa i izbor je na vama.
Priprema:
Slaninu iseckajte na kockice, a crni luk sitno iseckajte i stavite ga u šerpu sa zagrejanim uljem, otprilike 1 kašika, tek koliko treba dok se slanina ne otopi. Količina ulja zavisi i od toga da li koristite mesnatiju ili masniju slaninu. Kada se slanina istopi i luk požuti dodajte grašak, iseckani beli luk, so i biber. Kratko sve zajedno propržite i pre nego što sipate vodu dodajte i alevu papriku (slatku ili ljutu po ukusu). Vode je potrebno toliko da sve bude prekriveno i malo preko. Količina vode zavisi i od toga da li želite manje ili više čorbasto jelo.
Kuvajte uz povremeno mešanje, da jelo ne zagori. Dužina kuvanja zavisi od graška, mladi grašak se skuva za 15-20 minuta, dok je starijem potrebno duže vreme.
Pred kraj kuvanja dodajte i testeninu po izboru.
Na kraju kuvanja u grašak sa slaninom dodajte iseckani peršunov list, ili mirođiju, jabukovo sirće (ili sok od limuna), ili kiselu pavlaku, u zavisnosti od toga da li volite manje ili više kiselo jelo.
Slični recepti:


