Koji je najbolji recept za domaće rezance ili testeninu? Osnovno i jedino pravilo je da se oni prave samo od brašna i jaja. I to je osnova! Sve ostalo je nadogradnja odnosno iskustvo. Sad će da ispadne da sam ja neka iskusna domaćica koja svaki dan mesi gomilu testenine. Daleko sam od toga, ali eto ponešto sam zapamtila što su me učili, što znači jaka sam u teoriji, ali praksa je... praksa bez koje moja teorija baš nešto i nema nekog velikog uticaja.
Nadogradnja iliti iskustvo je ono što vam govori koliko brašna vam je potrebno da bi testo imalo dovoljnu čvrstinu, da li ste dovoljno umesili testo, koliko tanko ili debelo ga razvlačiti i sl.
Otprilike to bi bilo kao kada bih vam rekla da na 100 g brašna treba 1 jaje. Hm? Kakvih jaja? Kokošijih naravno, mada znam i da neko stavlja i pačija jaja zbog žute boje. A koliko se računa kad razbijem jaje a iz njega ispadnu dva žumanceta? A kojeg i kakvog brašna? Ja koristim obično glatko brašno tip 500. Ali, ispravne i tačne odgovore na ova pitanja možete dobiti jedino sopstvenim iskustvom, mešenjem testa što znači - praksom. Svakako se nemojte obeshrabriti u slučaju početničkih neuspeha, jer ni jedno testo ne može da ispadne baš toliko loše da se ne može na neki način iskoristiti, ako ništa drugo, ako je testo previše tvrdo i suvo, napravite taranu.
Kako god, kada sami pravite testo uvek u posudu za mešenje stavite manje brašna i kasnije po potrebi dodajte dok ne dobijete testo koje se neće lepiti. Obrnuto ide već malo teže.
Ako imate mašinu za razvlačenje testa, olakšali ste sebi posao. Ako nemate mašinu, onda sve morate raditi ručno, oklagijom razvlačiti testo i nožem seći na rezance željene širine. A to je već posao koji ja ne radim. Ukoliko baš imate želju da sve ručno razvlačite i seckate - samo napred i svaka vam čast na entuzijazmu!
Čak i mešenje rezanaca na mašini je proces koji zateva dosta vremena, osim što se kuhinja prekrije tankim belim slojem prašine od brašna, što za sobom opet povlači generalno spremanje iste posle pravljenja domaće testenine.
Ako izuzmem kuknjavu i sve ovo nabrojano što je protiv domaćih rezanaca ima nešto što je "ZA". A to je ukus i tekstura domaćeg testa. Nikad i nigde (ni na pijacama ni u prodavnicama) do sada nisam kupila rezance koji su kao domaći. Naravno, domaća supa sa domaćim rezancima ili paradajz čorba sa domaćom taranom su samo neki od razloga zbog kojih ponekad treba dozvoliti sebi taj luksuz i vreme uložiti u mešenje te domaće testenine.
Proces izrade testa:
Na dasku za mešenje napravite jedno "brdo" od brašna, sa rupom u sredini. U tu sredinu sipajte jaja i polako dodajući, malo po malo brašna, umesite glatko, čvrsto testo koje se ne lepi za prste.
Napravljeno testo umotajte u najlonsku foliju i ostavite u frižideru da se odmori sat vremena. Odležalo testo, razvucite tanko (bilo ručno ili na mašini) i isecite na rezance željene širine.Ako želite flekice, deblje rezance isecite samo popreko na željenu veličinu, a ako želite kore za lazanju testo samo tanko razvucite bez sečenja.
Rezance rastresite i uvaljajte u brašno da se ne bi slepili. Kuvajte ih u posoljenoj vodi, kao što biste kuvali i bilo koju drugu industrijsku testeninu, s tom razlikom da je svežem testu potrebno mnogo manje vremena da se skuva. Tačnije, čim testenina ispliva na površinu, gotova je.
Pravljenje domaće testenine, je definitivno, u današnje vreme suvišan posao jer u marketima možete kupiti beskonačan broj testenine različitog oblika, boje, ... Što se mene tiče, domaće rezance pravim samo kada se zaželim tog domaćeg ukusa, koji ni jedna od tih "kupovnih" testenina - nema!
Na kraju krajeva, više muke u početku vode do većeg užitka kasnije ;)