Sočivo (leću), kao i pasulj može da se svrsta u istu kategoriju jela, jer i jedno i drugo su mahunarke, ukus im je veoma sličan (iako i jednog i drugog postoji mnogo različitih vrsta). Sočivo može biti sitnije ili krupnije, može biti narandžasto, zeleno, crveno, crno... i baš kao i kod pasulja ukus je manje ili više sličan. Osim toga, navodno, sočivo je jedna od privh "pripitomljenih" biljaka ikada gajenih za ljudsku ishranu.
Dakle, ukratko, sočivo pripremam na iste načine kao i pasulj: čorbasto, kao čušpajz, zapečeno, kao salatu, kao prilog ili kao glavno jelo...
Od vas zavisi koje ćete koristiti i na koji način ćete ga pripremati, da li više volite ovakve čorbaste varijante ili možda samo skuvano i posluženo kao prilog uz neko drugo jelo.
Ovoga puta u pitanju je jedna bezmesna, lagana čorbica.
- 200 g sočiva,
- 3-4 srednje šargarepe,
- 1 crni luk,
- 1 krompir,
- so, biber, mlevena slatka ili ljuta paprika,
- 1 kašika ulja,
- peršunov i celerov list.
Napomena: u čorbu po želji možete dodati 1/2 l soka od paradajza ili sok od jednog limuna. Sve zavisi da li volite manje ili više kiselu čorbu. Ja nekad pravim sa paradajzom, a nekad sa limunom.
Priprema:
Sočivo prvo dobro operite i prokuvajte desetak minuta u dosta vode. Ovu prvu vodu prospite (kao i kod pasulja).
Na ulju propržite sitno iseckan luk. Dodajte šargarepu iseckanu na kolutove i sočivo. Posolite, pobiberite i zapapričite (ako volite dodajte i ljute paprike), sve zajedno još malo propržite, sipajte sok od paradajza (ili limuna) i otprilike 1 l vode.
Kuvajte poklopljeno na umerenoj vatri oko 30 minuta ili dok se sočivo ne skuva.
Na kraju u kuvanu čorbu po želji možete dodati kašiku kisele pavlake i iseckan peršunov i celerov list.